Prístupová cesta k domu a pozemku

Čo je prístupová cesta?

V bežnej reči sa pod prístupovou cestou rozumie nielen cesta (stavba), ale akýkoľvek pozemok, po ktorom sa môže vlastník dostať k pozemku alebo k stavbe. Prístupová cesta je jedna zo základných požiadaviek, ktoré treba skontrolovať pri kúpe pozemku alebo stavby. Dnes je to možné overiť už aj cez internet v katastrálnej mape.

Čo ak prístupová cesta neexistuje?

Bez prístupovej cesty je pozemok v podstate nevyužiteľný, preto slovenské právo pozná možnosti ako zabezpečiť prístupovú cestu aj k „odrezaným“ pozemkom a stavbám. Tieto možnosti však nemožno použiť vo všetkých prípadoch, ani okamžite a pre vlastníka nehnuteľnosti to znamená ďalšie vybavovačky a finančné náklady. Sú tiež veľké rozdiely v možnosti zriadiť prístupovú cestu k stavbe a prístupovú cestu k pozemku bez stavby.

Absencia prístupu k pozemku nie je prekážkou len pre jeho využívanie ale aj pre získanie stavebného povolenia.

Požiadavky na prístupovú cestu stavebný úrad posudzuje:

– v územnom konaní,

– v stavebnom konaní,

– v kolaudačnom konaní.

prístupová cesta k domu

Stavba musí byť prístupná – čo to znamená?

Prístupnosť stavby znamená, že majiteľ stavby má právnu možnosť dostať sa do stavby z verejnej komunikácie, t. j. medzi vchodom do stavby a verejnou komunikáciou sú pozemky, po ktorých má majiteľ stavby právo prechodu.

Pojmy „prístupová cesta“ a „napojenie na pozemné komunikácie“

Slovné spojenie „prístupová cesta“ je častejšie používané v bežnej hovorovej reči. V právnych predpisoch sa skôr stretávame so slovným spojeniami „napojenie na pozemné komunikácie“ alebo „pripojenie na pozemné komunikácie“. Napríklad Stavebný zákon v § 39a ods. 2 písm. b) uvádza, že v územnom rozhodnutí o umiestnení stavby sa určia požiadavky na „napojenie na pozemné komunikácie.“ Stavebný zákon vyžaduje určenie požiadaviek „na napojenie na pozemné komunikácie“ aj v stavebnom povolení (§ 66 ods. 3 a 4).

„Napojenie na pozemné komunikácie“ môže mať nielen formu cesty, ale napríklad aj chodníka. Pripojenie stavby na pozemné komunikácie musí svojimi rozmermi, vyhotovením a spôsobom pripojenia vyhovovať požiadavkám bezpečného užívania stavby (vyhláška č. 532/2002 Z. z.).

Forma prístupovej cesty

Stavebný zákon uvádza, že prístup ku stavbe môže byť zabezpečený z cesty, miestnej komunikácie, alebo z účelovej komunikácie (napr. z poľnej cesty).

V Stavebnom zákone chýbajú podrobnosti o tom, ako ďaleko od stavby môže byť prístupová komunikácia vybudovaná a aké má mať vlastnosti (rozmery, nosnosť a pod.). Tieto podrobnosti sú spravidla riešené vo vykonávacích predpisoch, najmä vo vyhláškach.

Vyhláška č. 532/2002 Z. z.

Jednou z vyhlášok, ktorá upravuje požiadavky na prístupovú cestu je vyhláška č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie:

„§ 7 Pripojenie stavby na pozemné komunikácie

(1) Stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie.

(2) Pripojenie stavby na pozemné komunikácie musí svojimi rozmermi, vyhotovením a spôsobom pripojenia vyhovovať požiadavkám bezpečného užívania stavby a bezpečného a plynulého prevádzkovania na priľahlých pozemných komunikáciách. Podľa druhu a účelu stavby musí pripojenie spĺňať aj požiadavky na dopravnú obsluhu, parkovanie a prístup a použitie požiarnej techniky.

(3) Stavba, ak to vyžaduje jej účel, musí mať zabezpečený prístup vozidiel na zásobovanie a priestor na státie vozidiel pri nakladaní a vykladaní.

(4) Prístupové cesty k stavbe musia byť zhotovené do začatia užívania stavby.

Zriadenie prístupu súdom

Mnoho vlastníkov nemá prístup k svojim stavbám. Občiansky zákonník umožňuje, aby súdnou cestou získali právo cesty cez priľahlé pozemky.

Zákon je však stručný a nespomína mnohé skutočnosti, na ktoré treba pri zriaďovaní tohto vecného bremena myslieť. Napríklad sa v zákone neuvádza, že toto vecné bremeno je odplatné (nie zdarma).

V návode, ktorý nájdete v prémiovom obsahu, rozprávam o tom, na čo si dávať pozor v súdnom spore o zriadení tohto vecného bremena.

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

9 Responses

  1. Dobrý deň, chceme kolaudovať dom, máme vyštrkovanu prístupovú cestu a zabezpečený prístup k domu ale cesta nie je dokončená a skolaudovaná. V staveb. Povolení som sa nedočítal že by bolo podmienkou najprv skolaudovať cestu a až potom môžeme kolaudovať dom. Je tam napísane len že dom bude napojený na miestnu komunikáciu spevnenou plochou na ktoru bolo vydane staveb povolenie. Na stavebnom úrade mi povedali ze to nemusi byt napisane v stavebnom povoleni na dom lebo to udava zakon automaticky. Nikde som sa nedocital ze kolaudacia domu je podmienena kolaudaciou cesty iba ze musi byt zabezpeceny bezpecny pristup. Ako to teda je prosim Vas?

    1. Prístupové cesty k stavbe musia byť zhotovené do začatia užívania stavby. – § 7 ods. 4 vyhlášky č. 532/2002 Z. z.

  2. Zdravim,chcem Vas poprosiť o radu , pred dvoma rokmi som kúpil osem aróvu záhradu na ktorej by som chcel postaviť rodinný dom .Problem je s pristupovou cestou.K záhrade vedie len jedna cesta ktorú používajú ako pristupovu cestu traja susedia ktorý tu cestu maju v podielovom vlastnictve. .Oslovilsom som susedov o zriadenie vecného bremena o právo prechodu a o vybudovanie inžinierskych sieti samozrejme za poplatok.Susedia stym nesúhlasia a nedovolia aby som tam na tu záhradu chodil . Čital som už o podobnom probléme a problém sa rieši dohodou alebo súdom .Keďže dohoda nepripadá do úvahy ,tak ostáva súd a súd ževraj nenariadi žiadne bremeno keď na tej záhrade nemám stavbu .Chcem vás poprosiť o niejake riešenie tohto problému .Ďakujem pekne .

    1. Najprv musíte zistiť, či môžete na tej záhrade postaviť rodinný dom. Je možné, že územný plán alebo Obec Vám to nedovolia a preto Vám ani súd nezriadi vecné bremeno.

  3. Dobrý deň, užívame bytové domy – majetok štátu. Prístupy k domom / cesty / sú majetkom urbára a súkromných osôb bez vecného bremena prechodu a prejazdu v prospech užívateľov bytov – nás. Na katastrálnej mape cesty, chodníky a parkovacie plochy / tie , ktoré patria k ,,našim,, domom / nie sú vyznačené – sú vystavané. Domy s cestami, parkovacími plochami a chodníkmi patriacimi k domom boli dané do užívania v roku 1995. Bojíme sa, že majitelia prístupových ciest nám znemožnia príjazd k bytom. Čo je treba robiť?

  4. Dobrý deň,
    na pozemku 20x60m plánujem vybudovať dva domy, jeden vpredu, druhý vzadu. Jedná sa však o dva domy, každý s 3 bytovými jednotkami, uprostred pozemku musím umiestniť parkovisko. Prístup z verejnej komunikácie na pozemok je z užšej časti môjho pozemku. Preto k domu, ktorý bude umiestnený v zadnej časti potrebujem vybudovať prístupovú komunikáciu, ktorej dĺžka bude zhruba 30m. Medzi domami plánujem vybudovať odstavné parkovacie plochy pre 9 áut.
    Je možné prístupovú komunikáciu k zadnému domu umiestniť k hranici susediaceho pozemku, alebo je potrebný odstup od susedovho pozemku?
    Aká je minimálna šírka takejto prístupovej komunikácie?
    Ďakujem za odpoveď.

  5. Dobrý deň,
    kúpil som pozemok v malej obci. Pozemok je v územnom pláne určený na výstavbu (jedná sa o bývalú zadnú polovicu pozemku rodinného domu postaveného pri hlavnej ceste). Prístup k pozemku je po „poľnej“ obecnej ceste, ktorá vedie naprieč celým poľom. Táto poľná cesta začína a priamo plynulo nadväzuje na asfaltovú cestu na konci obývanej ulice. Môj pozemok je cca. 150m od začiatku poľnej cesty. Táto cesta je podľa katastrálnej mapy široká len cca 3m. Pre túto oblasť už pred rokmi bol spravený plán/projekt na zmenu poľnej cesty na riadnu asfaltovú s chodníkom, a teda vybudovanie ulice aj s natiahnutím sietí. K realizácii však zatiaľ nedošlo, obci chýbajú financie. Na uvedenom pozemku si chcem postaviť dom (siete mám poriešené). Problém vidím v tej prístupovej ceste – aké mám možnosti? Moja predstava je požiadať SÚ o stavebné povolenie s tým, že by sa tá poľná cesta len vysypala makadamom. Je možné za takých podmienok dostať SP a potom aj skolaudovať dom? Tzn. dom, ku ktorému bude viesť 150m štrkovej cesty o šírke 3m? Dá sa to zo zákona? Iné domy tam nie sú, resp. len jeden na začiatku cca 20 m od začiatku poľnej cesty (takže on evidentne povolenie na výstavbu dostal pred niekoľkými rokmi). Ďakujem za odpoveď.

  6. Dobrý deň, zvažujem kúpiť záhradný pozemok s už postaveným záhradným domčekom s prideleným súpisným číslom. Budova vyžaduje rekonštrukciu, ale nebude potrebné stavebné povolenie. K uvedenému pozemku vedie cesta ( v katastrálnej mape evidovaná ako komunikácia), ktorej vlastníkom je fyzická osoba. A aj okolité pozemky okolo záhrady patria tej istej osobe.
    1. V tomto momente môžem bez toho aby som porušil zákon vstupovať na záhradný pozemok pešo?
    2. V prípade, že mi majiteľ okolitých pozemkov neumožní právo prechodu, je možné, že na základe súdneho rozhodnutia mi toto bude umožnené?
    Vopred ďakujem za odpoveď.

  7. Dobry den,
    som vlastnikom 60 aroveho pozemku, Pri zmene uzemneho planu som poziadal o 3 stavebne pozemky. Uzemny plan bol schvaleny, s tym, ze na pozemku vybudujem cestu k 3 rodinnym domom. V schvalenom uzemnom plane bola navrhnuta komunikacia v dlzke cca 50 m vo funkcnej triede C3 kategorie MOU. Pozostava z dvoch jaszdnych pruhov 2,75 m. Po jednej strane bude zeleny pas v sirke 1 m. a po druhej strane 0, 8 az 1, 5 m. Celkova sirka dopravneho priestoru je 7, 3 az 8, 8 m. Tato cesta ma byt ukoncena slepo. Nakolko tuto sirku aj dlzku som dodrzal, zatial cesta je pripravena makadamom a zasyana drvenym asvaltom, dodrzane su aj zelene pasy. Pri poziadani o stavebne povolenie na 3 domy mi na stavebnom urade bolo oznamene, ze cesta k 3 domom je nevyhovujuca. Je postup stavebneho uradu spravny, ak ma nuti robit cestu na ktorej ma by otoc. V uzemnom plane sa o takomto otoci nepise. Cestu som si vzbudoval z vlastnych financii a na vlastnom pozemku. Stavebny urad mi oznamil, ze som povinny odovzdat cestu obci. Je postup stavebneho uradu spravny alebo ako mam v tomto pripade postupovat

    Dakujem

    Vasko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama