Jedno z najporušovanejších pravidiel cestnej premávky sa vzťahuje na parkovanie auta na ceste pred domom.
Zákon a státie (parkovanie)
„Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy.“ (§ 23 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z. z.)
To znamená, že ak má cesta dva smery (obojsmerná), musíte auto parkovať tak, aby ste nechali 6 m voľných. Samozrejme, v menej frekventovaných uličkách si vedia susedia tolerovať aj menej, napr. 3,5 m. Často sa však stáva, že susedia si nezákonným parkovaním robia aj prieky (blokujú vjazd a pod.). Môže to skončiť tak, že sa k vám nedostanú hasiči, záchranka, smetiari, či odhŕňač snehu.
Ďalším neželaným dôsledkom dlhodobého státia na vozovke je aj vznik priehlbín v asfalte.
Platí to aj na súkromnej ceste?
A je jedno, či vlastníte cestu alebo pozemok pod ňou. Ak je to prístupová komunikácia, má slúžiť na prístup, nie ako odstavná plocha. Podľa vyhlášky č. 532/2002 Z. z., stavba musí byť vybavená odstavným a parkovacím stojiskom riešeným ako súčasť stavby alebo ako prevádzkovo neoddeliteľná časť stavby, alebo umiestneným na pozemku stavby, ak tomu nebránia obmedzenia vyplývajúce z osobitných predpisov.
§ 23 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke:
„Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Pri státí vodič vozidla nesmie obmedziť pohyb chodcov ani cyklistov.“