Ohlásenie drobnej stavby + vzor (2024)

Čo je ohlásenie stavby?

Ohlásenie drobnej stavby (alebo niektorých iných stavieb) je zjednodušený spôsob ako možno legálne začať so stavbou bez toho, aby muselo byť vydané stavebné povolenie. Dôležité je ale vedieť, že samotné ohlásenie stavebnému úradu neoprávňuje stavebníka začať výstavbu. S výstavbou možno začať až vtedy, keď stavebný úrad na základe ohlásenie vydá písomné oznámenie, že nemá proti stavbe námietky.

Kedy postačuje ohlásenie?

Ohlásenie postačuje pri jednoduchších stavebných aktivitách ako sú niektoré drobné stavby, stavebné úpravy, či niektoré jednoduché stavby. Okruh stavebných činností, na ktoré postačuje ohlásenie upravuje Stavebný zákon:

Ohlásenie stavebnému úradu postačí

  • pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
  • pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
  • pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
  • pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
  • pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
  • pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4,5 m,
  • pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbách elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby,
  • pri reklamných stavbách, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2, pokiaľ tento zákon neustanovuje inak,
  • pri nabíjacích staniciach pre elektromobily s výkonom do 25 kW vrátane odberného elektrického zariadenia pre nabíjaciu stanicu jej vnútornej inštalácie.
ohlásenie drobnej stavby

Čo sa prikladá k ohláseniu?

K ohláseniu stavby sa v niektorých prípadoch pripája situačný nákres a pri jednoduchých stavbách štandardná projektová dokumentácia a podklady s náležitosťami pre stavebné povolenie. Ak sa majú stavebné úpravy alebo udržiavacie práce uskutočniť na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou, priloží stavebník k ohláseniu stanovisko orgánu pamiatkovej starostlivosti.

Ďalšie náležitosti ohlásenia upravuje § 5 vyhlášky č. 453/2000 Z. z.

Ako stavebný úrad postupuje po ohlásení?

Ak proti ohláseniu stavby nemá stavebný úrad námietky, vydá o tom písomné oznámenie a stavebník môže začať so stavebnými prácami. Oznámenie stavebného úradu nenahrádza rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy alebo iné opatrenia dotknutých orgánov požadované podľa osobitných predpisov.

Ak stavený úrad na podklade predložených dokladov zistí, že navrhovanou stavbou by mohli byť dotknuté práva tretích osôb alebo je potrebné určiť podmienky pre uskutočnenie stavby, určí, že ohlásenú stavbu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

Dokedy treba stavbu dokončiť?

Stavebník môže začať uskutočňovať ohlásenú stavbu do dvoch rokov odo dňa doručenia oznámenia stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad neurčí inak. Ohlásenú reklamnú stavbu, na ktorej najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2, môže stavebník začať uskutočňovať len do jedného roka odo dňa doručenia oznámenia stavebného úradu stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu.

Pozor na nelegálnu výstavbu

Stavebníci drobných stavieb, na ktoré postačuje ohlásenie, by mali byť zvlášť opatrní a všetko riadne ohlásiť, keďže drobné stavby nemožno dodatočné povoliť v zmysle § 88a Stavebného zákona. Zákonodarca mal pravdepodobne za to, že nie je verejný záujem na dodatočnom povoľovaní nelegálnych drobných stavieb a je treba ich vždy odstrániť. Okrem odstránenia nelegálnej drobnej stavby môže byť stavebníkovi uložená aj pokuta za priestupok v zmysle § 105 ods. 1 písm. a) Stavebného zákona.

Tu je vzor dostupný na stránke mesta Trenčín.

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama