S dedičským konaním väčšina ľudí nemá veľké skúsenosti. Dedičstvo riešime pár-krát za život a takmer každý to chce mať čo najskôr za sebou.
Dedič v strese často podľahne tlaku
Aj preto sú dedičia často nepripravení a pri dedení prichádzajú o veľké majetkové hodnoty. Niekedy sa nechajú v časovom strese alebo v záujme „dobrých vzťahov“ ostatnými dedičmi dotlačiť do dohody o dedičstve, ktorá ich ukracuje o to, na čo majú nárok zo zákona (pozri napr. § 473 Obč. zákonníka). Na uzavretie dohody môže tlačiť aj notár, pre ktorého to znamená menej práce s vypočítavaním podielov a posudzovaním ďalších skutočností potrebných k rozhodnutiu o dedičstve. Aj preto je často vhodné nechať dedičské konanie na inú osobu, napríklad na právnika.
Kľúčové je pojednávanie
Notár si dedičov predvolá na pojednávanie, kde ich oboznámi s priebehom konania, a ak všetci dedičia súhlasia, umožní im na pojednávaní uzatvoriť dohodu. Dedič, ktorý príde na pojednávanie bez prípravy, nie je schopný počas krátkeho pojednávania vyhodnotiť, na čo má nárok a aké skutočnosti má namietať, aby nebol na svojich právach ukrátený. Málokto napríklad vie, že závet môže byť čiastočne alebo úplne neplatný, a že dediť môžu aj potomkovia, ktorí nie sú v závete uvedení (mŕtvy všetko odkázal inej osobe).
Aby ste v dedičskom konaní neboli o nič ukrátení, je tu pár mojich rád:
Pripravte sa
Najdôležitejšie je vedieť na aký dedičský podiel máte nárok už PRED pojednávaním. Môžete si dedičské právo naštudovať sami, no vzhľadom na jeho zložitosť je oveľa rozumnejšie a lepšie využiť služby právnika. Najmä ak ide o veľké majetky, je šetrenie na právnikovi veľmi nerozumné. Dobrý právnik vám jednou konzultáciou dokáže zachrániť značné sumy peňazí. Ak už ste prišli na pojednávanie nepripravení, nebojte sa priznať to a povedzte, že sa musíte poradiť, že zatiaľ nič nepodpíšete.
Nahliadnite do spisu
Dedičské konanie je druhom súdneho konania. Vy, ako dedič, môžete vždy nahliadnuť do spisu, ktorý sa k dedičskému konaniu vedie. Nahliadnutie do spisu vám pomôže najmä vtedy, ak bol spísaný závet. Notár väčšinou oboznámi dedičov s jeho obsahom, ale len málo ľudí dokáže na prvé počutie zachytiť celý jeho obsah. Notára môžete požiadať o nahliadnutie do závetu aj priamo na pojednávaní.
Nechajte sa zastúpiť
Ak nechcete mať starosti s dedičským konaním, alebo nemáte s ostatnými dedičmi najlepšie vzťahy, môžete sa dať zastúpiť advokátom, ktorý bude za vás chodiť na pojednávania a robiť potrebné úkony na ochranu vašich záujmov.
Nemusíte nič podpisovať
Tak ako v bežnom živote, ani u notára vás nikto nemôže nútiť, aby ste niečo podpisovali. Nebojte si vziať čas na rozmyslenie alebo na poradu s právnikom. Ak dohodu nepodpíšete, notár musí dedičstvo rozdeliť podľa zákona.
Stretol som sa s prípadom, keď dedičia presvedčovali jedného z nich, že dohoda o dedičstve bude platná bez ohľadu na jeho podpis v zápisnici. Samozrejme, dohoda bez jeho podpisu nemohla byť uzavretá. Keby ju vtedy dedič podpísal, pripravil by sa o značnú časť dedičstva.
Právna zásada, podľa ktorej „práva patria bdelým„, platí aj v dedičskom konaní. Ak sa nebudete svojich práv včas domáhať, ľahko a zbytočne o ne prídete.
Viac rád nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.