Je vlastníctvo pôdy zahraničnými subjektami problém?
Často v médiách čítame o rôznych obavách z toho, že by sa pôda na Slovensku mala rozpredať medzi zahraničné subjekty. Túto problematiku riešil aj zákon č. 140/2014 Z. z. Je potrebné si najprv ujasniť, či je vlastníctvo pôdy v zahraničných rukách problém alebo alebo nie.
Niektorí to považujú za hrozbu z toho dôvodu, že sa obávajú o potravinovú bezpečnosť a sebestačnosť Slovenska. Naša krajina však nie je potravinovo sebestačná už dlhšiu dobu.
Potravinová sebestačnosť krajiny ani nezávisí od toho, či je pôda v rukách slovenských alebo zahraničných subjektov. Potravinová sebestačnosť skôr závisí od toho ako dokážeme vyrábať a predávať potraviny na Slovensku. Ak by aj v budúcnosti hrozilo, že na Slovensku bude nedostatok potravín, nič nebráni štátu, aby prevzal kontrolu nad trhom s potravinami ako aj s pozemkami a prípadne vyvlastnil pozemky vo verejnom záujme. V minulosti sme boli svedkami aj drastickejších zásahov štátu do súkromného vlastníctva (napr. konfiškácie).
Snahy o obmedzenie predaja pozemkov do rúk zahraničných subjektov, ktoré tu boli aj v minulosti, preto považujem za zbytočné, povrchné a neefektívne.
Ako sa zabezpečuje potravinová bezpečnosť
Ak by mal štát záujem na zvýšení potravinovej sebestačnosti, musel by prijať aj ďalšie opatrenia. Najmä by musel začať organizovať trh s potravinami a zabezpečiť ich výrobu, cenovú dostupnosť a samotný predaj do rúk slovenských spotrebiteľov.
Preto sa ako zmysluplnejšie javia opatrenia na ochranu poľnohospodárskej pôdy pred jej zaberaním pod priemyselné a iné objekty. Je zbytočné obmedzovať predaj pôdy a hovoriť o „potravinovej bezpečnosti“, ak nedokážeme zamedzovať samotnému úbytku pôdy. Týmto prístupom sa nám môže stať, že budeme mať v zákonoch prepracované obmedzenia pri predaji pôdy zahraničným subjektom, ale už nebudeme mať pôdu, na ktorú by sa mohli tieto zákony vzťahovať.
Moje články môžete sledovať aj na mojom facebooku.