Oplatí sa byť opatrný
Pozemky sú veľká investícia a každému kupujúcemu odporúčam overiť si riziká a obmedzenia pozemku, ktorý kupuje. Vlastnícke práva nie sú neobmedzené a na každom pozemku nemožno postaviť rodinný dom, garáž, či obchod. Možnosti využitia pozemku sú určené najmä územným plánom, ale mnoho nám povedia aj záplavové mapy a iné dokumenty.
Právne vady a existencia prístupovej cesty sú nemenej dôležité. Pozemky, ohľadom ktorých prebieha súdny spor alebo je na nich vecné bremeno, sú niekedy bezcenné. Všetko záleží od povahy sporu či vecného bremena, teda od konkrétnych okolností.
Odpoveď na otázku „Na čo si dať pozor pri kúpe pozemku?“ je vlastne téma na jednu knižku.
Príklad
Ukážme si to na príklade – Mariánske námestie v Žiline. Ak by tu chcel niekto postaviť nákupné centrum, neuspel by. Pozemok námestia má podľa územného plánu mesta slúžiť ako hlavný peší priestor a na ochranu pamiatok (v strede sa nachádza Mariánsky stĺp a celé námestie je súčasť Mestskej pamiatkovej rezervácie). Stavebné činnosti, ktoré sú na námestí povolené, zahŕňajú: dostavbu a prestavbu kultúrnych pamiatok, predajné stánky a pódia spojené s akciovými termínmi, ako aj letné terasy. Ak by tu teda niekto žiadal o stavebné povolenie na akúkoľvek stavbu obchodu, či nákupného centra, stavebný úrad by ju zamietol.
O pozemku sa však dá dozvedieť omnoho viac informácii. Aj pozemok, kde územný plán pripúšťa požadovanú výstavbu, môže mať právne vady, môže byť ovplyvňovaný pachmi zo susediacej prevádzky, hlukom a podobne.
Záver
Pred kúpou pozemku si o ňom naštudujte čo sa dá, prípadne sa obráťte na profesionálov, ktorí to spravia za vás (pokojne aj na mňa). Dnes existujú na internete niektoré stránky, ktoré ponúkajú zhodnotenie rizík pozemku na základe automatizovaných počítačových aplikácii, čo vo výsledku môže znamenať veľmi povrchné informácie. Nestretol som sa napríklad so žiadnou webovou stránkou, ktorá by poskytovala posúdenie právnych rizík, hoci tie bývajú často najdôležitejšie.
Moje ďalšie články môžete sledovať na facebooku.